copyright © 2021 by Trans Polonia S.A. All rights reserved. Made by Studio Brothers - strony internetowe
Data publikacji: 23 grudnia, 2021
Zaświadczenie ADR wydawane jest zgodnie z międzynarodową konwencją, która dotyczy przewozu drogowego niebezpiecznych ładunków i towarów. Wymieniono w niej trzynaście klas zagrożeń, na przykład materiały zapalne ciekłe, materiały zakaźne czy nadtlenki organiczne. Aby ubiegać się o zaświadczenie ADR, należy mieć ukończone 21 lat (chyba że kierowca prowadzi pojazd należący do wojska), odpowiednie prawo jazdy, czyli kategorii B lub C, a także ukończyć początkowy lub doskonalący kurs ADR z pozytywnym wynikiem egzaminu. Takie zaświadczenie ważne jest jednak przez określony czas.
Kierowcy ADR muszą pamiętać, że zdobyte przez nich zaświadczenie ma określony termin ważności. Wydane zaświadczenie jest ważne przez pięć lat. Można je jednak zachować. Wystarczy w ciągu dwunastu miesięcy od daty jego ważności odbyć szkolenie oraz zdać egzamin. W takim przypadku zostanie wydane nowe zaświadczenie na kolejnych pięć lat, licząc od daty ważności poprzedniego zaświadczenia. Co ważne, do egzaminu można przystąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia ukończenia kursu. W razie potrzeby w tym czasie można również przystąpić do egzaminów poprawkowych.
Będąc zawodowym kierowcą lub chcąc podjąć pracę o takim charakterze zaświadczenie ADR, może okazać się niezbędne, a na pewno otworzy więcej możliwości podczas poszukiwania pracy. Zaświadczenie ADR warto posiadać nie tylko ze względów formalnych (brak dokumentu może skutkować nałożeniem kar finansowych na firmę), ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Kierowca cysterny czy kierowca przewożący paliwa będzie wiedział, w jaki sposób zachować się, jeśli podczas pracy wystąpi awaria czy inne zdarzenie drogowe. Podejmując współpracę z Trans Polonia Group, możecie mieć Państwo pewność, że zaoferujemy współpracę w charakterze kierowcy krajowego lub kierowcy międzynarodowego na korzystnych, uczciwych warunkach. Kierowcy cysterny ADR czy tacy, którzy mają inne uprawnienia, będą mogli również poszerzać kompetencje, na przykład poprzez udział w szkoleniach czy korzystając z licznych dodatków.