copyright © 2021 by Trans Polonia S.A. All rights reserved. Made by Studio Brothers - strony internetowe
Data publikacji: 25 maja, 2023
ADR to międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Zgodnie z jej zapisem tylko kierowca posiadający stosowne zaświadczenie jest uprawniony do przewożenia materiałów stwarzających potencjalne zagrożenie.
Zaświadczenie ADR uprawnia kierowcę do przewożenia towarów niebezpiecznych. W zależności od rodzaju stwarzanego zagrożenia dominującego są one klasyfikowane do jednej z trzynastu klas. Za towary niebezpieczne uznaje się m.in.:
Te oraz inne stwarzające zagrożenie dla otoczenia ładunki może przewozić jedynie kierowca z ADR. Aby uzyskać zaświadczenie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Należy także przejść stosowne szkolenie oraz zdać egzamin. Posiadanie zaświadczenia wiąże się nie tylko z dodatkową odpowiedzialnością, ale daje również większe możliwości rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji.
O zaświadczenie ADR może ubiegać się osoba, która skończyła 21 lat (nie dotyczy to kierowców pojazdów należących do wojska) oraz posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Kierowca ubiegający się o uprawnienia zobowiązany jest także od ukończenia odpowiedniego kursu ADR oraz zdania z pozytywnym wynikiem egzaminu kończącego ten kurs. W celu uzyskania zaświadczenia należy zgłosić się do urzędu marszałkowskiego. Uprawnienia ADR wydawane są z 5-letnim okresem ważności. Aby ją przedłużyć, kierowca musi ukończyć kurs ADR doskonalący i zdać egzamin. Należy zrobić to w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień upływu ważności zaświadczenia.